Lugemist

Teemad

 

Judonaljad

Kurat teeb Jumalale ettepaneku korraldada omavaheline judomatš. Jumal on nõus, ent väidab üleolevalt: “Kurat, sul ei ole mingit võimalust, sest minu juures on Jigoro Kano, Kyuzo Mifune ja teised 10. dani mehed.”
“Kindlasti,” muigab Kurat kavalalt, “aga minu juures on kõik kohtunikud.”

Miks kaotas judoka hetkeks teadvuse, aga poksija mitte?
Kaks raskekaallast, üks poksija ja teine judoka, läksid kaklema. Pärast judoka hetkelist knock out`i jäi peale siiski judoka, kes sundis valuvõttega poksija alistuma. Kakluse algatas aga poksija, kes kõigepealt püüdis paremhaagiga judokat tabada, ent viimane pareeris löögi vasaku käega ja sooritas jõulise o-soto-gari. Poksija kukkus kukla peale,   raputas vaid pead ja mõtles kahjurõõmsalt: ”Hea, et mul ajusid pole, muidu oleksin teadvuse kaotanud” ja lõi judoka nokka

Poksimees jänesel on reisil igav ja ta hakkab vagunist-vagunisse ja kupeest-kupeesse käima ning raha pommima. Tõmbab aga kupeeukse lahti, küsib käskivalt: ”Judokaid, karatekaid on?” Ja alati kostub kaeblikku ja ükshäälselt peenike: ” Ei!” Seepeale Poksimees Jänes käratab: ”Sellisel juhul igaüks 25 krooni!” Käib nii kolm vagunit läbi ja mida edasi, seda ülbemalt. Astub siis neljandasse vagunisse, tõmbab kupeeukse lahti ja käratab samamoodi: ”Judokaid, karatekaid on?” Karu tõuseb püsti ja müristab rahulikul bassihäälel: ”On küll, mis siis?” Jänes tõmbab kõrvad pead ligi ja paneb rõõmsalt ette: ”Kas mängime malet?”

Poksijad näevad, et judomehed joovad naturaalset õunamahla. Nad ei taha halvemad olla ja saadavad kaks targemat endi seast Selverisse õunamahla järele. Osteti kaks Isostari.

“Sensei, mis on olulisem, kas jõud või kiirus?“ küsib õpilane.
“Püüa mind heita oma lemmiktehnikaga ja ma näitan sulle,” vastab sensei.
Kui judoka hakkab just sooritama oma lemmiktehnikat, kõlab käsklus: ”Matte! Treening on lõppenud! Joonduge!”
Ja seejärel kostab sensei: ”Ajastus on tähtsaim!”

Tagasi algusesse

 

Võistlusjudo

Kuidas siis tänapäeval judos võisteldakse ja millised on peamised reeglid?
Kui 15 aastat tagasi oli kõigil võistlejatel seljas eranditult valged võistluskimonod ja võisteldi rohelisel tatamil punases ruudus, siis tänapäevaks on olukord kardinaalselt muutunud.
Tiitlivõistlustel kasutatakse sinist ja valget kimonod, võistlusala on kollane ja julgestusala sinine.
Suured muutused on teinud läbi ka võistlusmäärustik. Kaotatud on judohinne KOKA (väike tehniline paremus) ja YUKO (keskmine tehniline paremus), samuti karistused CHUI (keskmine karistus) ja KEIKOKU(suur karistus). Samuti on kaotatud hantei ehk kohtunike hääletus, mida kasutati selleks, kui aja möödudes peaks võistlus lõppema viigilise tulemusega. Nüüd kasutatakse Golden Score ja võitja selgub lisaajal. Veel hiljuti hindasid tatamil võistluskohtumist kolm kohtunikku (üks matikohtunik ja 2 nurgakohtunikku), siis nüüd on tatamil kohtunikke vaid üks ja abiks on laua taga olev kohtunik koos arvuti ja kaameraga.
Selline näeb siis hetkel välja hindamissüsteem:

Judohinded

IPPON – judotehnika sooritamisel heidetakse vastane kiiresti ja tehniliselt selja või turja peale.
  Ippon antakse ka kinnihoidmise eest (20 sek). Samuti on võimalik saada puhas võit ka valu-või kägistamisvõtte sooritamisel.

WAZA-ARI – heitetehnika sooritamisel maandub vastane küljele või suuremale osale seljale. Waza-ari antakse ka vastase maas kinnihoidmise eest 10 -19 sek.

Karistused

1 Shido
2 Shido
3 Shido (varem Hansokumake) – diskvalifitseerimine, oled võistluse kaotanud
Peamised karistuse saamise põhjused on passiivne maadlus (hoidutakse aktiivsest, ründavast judost).
Karistuste eest vastane punkte ei saa. Kui võistlus jääb aja lõppedes viiki, siis jätkub võistlus esimese judohindeni või karistuseni.

 

Võistluste süsteem

Tiitlivõistlustel on kasutusel olümpiasüsteem. See süsteem on üles ehitatud selgitamaks võitjat, kes ei kaota ühtegi kohtumist. Kui kaotad, sõidad koju.
Eesti MV-l kasutatakse topelt lohutusega olümpiasüsteemi ehk olles eelringides kaotanud kasvõi üheainsa kohtumise, on võimalik tulla veel 3. kohale, aga mitte kõrgemale.
Kui sportlane kaotab eelringides, siis jääb tal vaid loota, et tema vastane kellele ta kaotas, jõuab poolfinaali ehk nelja parema hulka. Kui ei jõua, siis on selleks korraks võistlus lõppenud.
Õnneks saab kasutada lastevõistlustel ka teisi võistlussüsteeme.

Tagasi algusesse

 

Klubi logo


Mida siis sümboliseerib kirsiõis klubi logol?
Kirsiõis (sakura) on judo sümbol. Valged kroonlehed sümboliseerivad puhtust, ausust, puhtsüdamlikkust. Punane südamik aga kirge, kaunidust, põlemist. Tervikuna tähendab sakura õis elu kaunidust ja lühidust, mis tähendab – kasutage oma elu otstarbekalt, kirega. Elage ausalt, produktiivselt. Ärge raisake Teile antud aega tühja.

Tagasi algusesse

 

Raamat Tervise ABC tulevastele meistritele ja mitte ainult …
(sportliku ja terve elustiili käsiraamat)

TUTVUSTUS

«Tervise ABC tulevastele meistritele ja mitte ainult…» on huvtav ja õpetlik lugemisvara poistele ja tüdrukutele, kes treenivad spordiklubides (või alles kavatsevad seda teha) ning pakub praktilisi soovitusi kuidas tänapäeva kiires elurütmis harrastada tervet eluviisi ja lemmikspordialal paremaid tulemusi saavutada.
Selle käsiraamatu rohked lõbusad illustratsioonid ja kergesti mõistetav keel annavad noorukitele impulsi järeleproovimiseks ja võimaluse valida ning teevad paljud asjad selgemaks.
«Tervise ABC tulevastele meistritele ja mitte ainult…» aitab spordiklubide treeneritel, kooli- ja lasteaiapedagoogidel tõsta õppe-treeningprotsessi taset ja suurendada hoolealuste ohutust. Raamat annab lastega tegelevatele inimestele konkreetseid ideid ja uut motivatsiooni edasiseks tööks, oma erialaste oskuste ja spordimeditsiinialaste teadmiste iseseisvaks täiendamiseks.
Siit leiavad kasulikke näpunäiteid ka väkelaste vanemad – nad võivad suurema kindlustundega juba kodus alustada oma lapse tervise- ja kehalise kasvatusega.
«Tervise ABC tulevastele meistritele ja mitte ainult…» on ka hea kingitus nendele, keda armastate ja kellesse usute ning võib saada pikemaks ajaks teie pere käsiraamatuks ja saatjaks tulevaste võitude juurde… Ja mitte ainult..

Tagasi algusesse

 

Judopass

Judopass on isiklik ja igati vajalik dokument judokale.
Sinna saab märkida kogu olulise info, mis seondub judoalase tegevusega – vööeksamid, võistlused, laagrid, kohtuniku tegevus, klubiline kuuluvus jne
Soovitav on judopass muretseda peale edukalt sooritatud vööeksamit (5-KYU), mille alusel judoka omab õigust kanda kollast vööd.
Judopass on oluline ka seetõttu, et Eesti judo MV-l kehtib isikut tõendava dokumendina AINULT judopass.
Judopassi saamiseks tuleb treeneri kätte tuua 2 pilti (3 x 4cm) ja 5 EUR-i.

 

Tagasi algusesse

TUTVUSTUS

Täname toetajaid:

Scroll to Top

Registreerumine

Klubiga liitumisel on vajalik täita liikmeks saamise avaldus (ankeet). Registreerimine vajalik ainult uute õpilaste puhul

Võta ühendust

Võta julgesti meiega ühendust ja küsi lisainfot. Aitame hea meelega.